Rejestracja ciąż w na terenie Polski weszła w życie 1 października 2022 roku. Dużo kobiet uważa, że celem jest kontrolowanie mieszkańców oraz ograniczenie swobody Polek. Polska władza tłumaczy jednak, że jest to krok do polepszenia ochrony nad kobietami w ciąży i ofiarowania troski o kwestie dotyczące zdrowia. Co, gdy dziewczyna chce zignorować zapisanie danych dotyczących swojej ciąży, ponieważ pragnie sama podejmować decyzje własnej przyszłości i nie wyklucza terminacji ciąży? Czy to jest w ogóle możliwe i zgodne z prawem?
Spis treści
Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie o „katalogu danych” w czerwcu 2022 roku. Zbiór informacji, lub też rejestracja ciąż to system gromadzenia informacji medycznych, który kumulowany jest w Systemie Informacji Medycznej, skrótowo: SIM. Zobowiązanie to od 1 października dotyczy wszystkich ciąż, a za wpisywanie danych do systemu zobligowani są lekarze. To działanie dotyczy wszystkich wizyt i świadczeń medycznych — też tych, które umawiane są prywatnie, a nie tylko na NFZ.
Wokół tematu krąży wiele kontrowersyjnych opinii na temat powstania rejestru informacji o ciężarnych. Między innymi, że to ograniczenie swobody obywatelskiej, ingerencja w życie prywatne czy też zwiastun kontroli nad Polkami i pogwałcenie ich praw.
Tak — badanie USG w naszej Czeskiej klinice omija rejestrację ciąży w Polsce.
Czemu ciężarne aż tak bardzo boją się wpisu ciąży do katalogu danych?
Możliwe są różne wersje:
Badanie USG najlepiej wykonać od 6 do maksymalnie 10 tygodnia ciąży. W naszej Czeskiej klinice nie ma konieczności rejestracji ciąży, a Polska Służba Zdrowia nie ma prawa przeprowadzać “śledztwa” i sprawdzać, czy byłaś w ciąży, i czy ją usunęłaś. Jesteś anonimowa.
Umówienie się na wizytę ginekologiczną w klinice w Czechach nie sprawi Ci żadnych problemów – pracownicy mówią po polsku, więc jeszcze podczas pierwszego kontaktu możesz zapytać o wszystkie sprawy.
Polecamy aby pierwsze badanie USG odbyło się już około 6 tygodnia ciąży – w przypadku, gdy kobieta nie ma pewności, czy chce zatrzymać ciążę. Jeśli badanie USG ma tylko potwierdzić, czy dziecko nie ma żadnych wad genetycznych, wystarczy jak badanie USG przeprowadzi się w 10 tygodniu.
Badanie USG dopochwowe przeprowadza się za pomocą sondy i ma potwierdzić ciążę oraz określić jej lokalizację. Bywa tak, że zarodek zagnieździ się poza macicą (ciąża pozamaciczna), która od razu nadaje się do zabiegu terminacji. Podczas badania lekarz ginekolog omówi szczegółowo pęcherzyk żółtkowy, ciążowy, obecność zarodka, a nawet pracę serca. Ocenia też narządy rodne ciężarnej i ustala ewentualne komplikacje.
Pierwsze badanie ma na celu, poza systemem, potwierdzić , że kobieta jest w ciąży. Jest to możliwe około 6 tygodnia. Wtedy zostaje przeprowadzone badanie USG dopochwowe — ginekolog potwierdzi (lub nie) ciążę, określi liczbę pęcherzyków ciąży i oceni wiek płodu. W tym momencie nie jest jeszcze możliwe wykrycie żadnych wad płodu u dziecka. W takim przypadku należy umówić się na drugie badanie za równy miesiąc.
Badanie USG wykonane w 6 tygodniu potwierdziło ciążę? Powtórz je raz jeszcze za równy miesiąc. Dlaczego? Dopiero wtedy możliwe jest potwierdzenie poważnych wad płodu. Jeśli wizyta w 10 tygodniu wykaże nieprawidłowości związane z życiem płodu — w Czechach do 12 tygodnia możliwe jest przeprowadzenie legalnej terminacji ciąży.
Przeczytaj również o aborcji próżniowej w Czechach.
Jednorazowe badanie USG czy to w 6 tygodniu, czy później, to koszt 200 zł. Kwota nie różni się. Jako profesjonalna klinika aborcyjna oferujemy także transport. Jeśli zdecydujesz się na tę dodatkową opcję, trzeba liczyć się z większym kosztem.
W naszym kraju terminacja ciąży jest nielegalna, a teraz, gdy obowiązuje rejestracja ciąż będzie to proste do zweryfikowania. Jakie są konsekwencje prawne za wykonanie aborcji? Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi chirurgowi, który wykonał zabieg usunięcia ciąży.
Czasami komplikacje są na tyle poważne, że kobieta nie chce urodzić tego dziecka. Wtedy dochodzi do wykonywania niebezpiecznych operacji w podziemiu aborcyjnym.
Druga kwestia, która może być niekomfortowa dla kobiety znajdującej się w tej sytuacji, to dociekania po naturalnym poronieniu. Lekarz może dopytywać, czy na pewno doszło do poronienia, czy też z premedytacją usunięto ciążę, jednak kobieta nie ma obowiązku odpowiadać na wszelkie pytania zadane przez Służbę Zdrowia dotyczące tego tematu. Zazwyczaj jest to traumatyczny czas dla kobiety i jej partnera, a pytania o dziecko mogą tylko niepotrzebnie rozdrapywać rany.
Istnieje kilka rozwiązań. Wspomniane wcześniej podziemie aborcyjne czy aborcja farmakologiczna — leki, które mają wywołać skurcze i prowadzą do poronienia. Te sposoby są groźne dla zdrowia i często mało skuteczne. Mogą skutkować różnymi poważnymi komplikacjami.
Sprawdzonym oraz bezpiecznym sposobem na usunięcie ciąży jest aborcja w profesjonalnej klinice. U nas otrzymasz należytą troskę psychiczną i fizyczną oraz rzetelne wsparcie na każdym etapie. Takie kliniki mają najlepsze wyposażenie oraz sprzęt.
Aborcja w Czechach możliwa jest do 12 tygodnia. Nie musisz obawiać się żadnych konsekwencji prawnych — tam podlegasz pod czeskie prawo.
Ostatnia aktualizacja