Sporo osób czuje się źle z tematem aborcji, ale jest to decyzja, którą należy pozostawić kobiecie. W podanym artykule podamy wiele zagrożeń związanych z aborcją farmakologiczną. Aborcje farmakologiczne są wykonywane przy użyciu pigułek, które powodują skurcze i prowadzą do wydalenia płodu. Tabletki poronne mają szkodliwe skutki uboczne dla kobiet. Jesteś ciekawa jakie są powikłania po aborcji farmakologicznej? Poniżej dowiesz się wszystkiego!
Spis treści
Pigułki poronne są opcją dla tych, którzy są w ciąży krócej niż pięć tygodni. Często nazywana jest też aborcją medyczną. Nie wymaga wyjazdu za granicę jak aborcja wykonana w klinice i można ją wykonać w zaciszu własnego domu.
Aborcja przy pomocy tabletek wykonana odpowiednio wcześnie zabija płód. Farmakologiczny rodzaj aborcji jest uważany za skuteczny tylko w bardzo wczesnych ciążach.
Wyróżniamy dwie metody aborcji: medyczna i chirurgiczna.
Aborcja medyczna polega na przyjmowaniu leków powodujących usunięcie niechcianej ciąży.
Aborcja chirurgiczna metodą próżniową przeprowadzana jest za pomocą narzędzi do usunięcia płodu z macicy.
Usuwanie ciąży to w naszym kraju kontrowersyjny temat. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, które nie umożliwiają legalnej aborcji. W rzeczywistości przerwanie ciąży jest niezgodne z prawem w większości okoliczności, nawet jeśli zdrowie kobiety jest zagrożone. Osoby, które dokonały usuwania ciąży lub pomagały w jej wykonaniu, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej.
Aborcja za pomocą leków jest procesem dwuetapowym. Początkowym krokiem jest zażycie pigułki, która spowoduje zatrzymanie rozwoju płodu. Następnym etapem jest zabranie drugiej tabletki, która spowoduje ból brzucha oraz skurcze macicy i umożliwi wydalenie z macicy tego, co pozostało z ciąży. Aborcje z użyciem tabletek poronnych są używane od dziesięcioleci, ale nadal istnieje spore ryzyko komplikacji, które mogą wystąpić po ich spożyciu.
Istnieje wiele zagrożeń po przerwaniu ciąży przy pomocy leków. Dwa najczęstsze powikłania po aborcji to pęknięcie ścianki macicy i niepełna aborcja. Perforacja macicy może doprowadzić do mocnego krwawienia i infekcji, podczas gdy niecałkowita aborcja może prowadzić do konieczności zabiegu chirurgicznego w celu pozbycia się pozostałej tkanki z macicy.
Kobiety, które rozważają aborcję farmakologiczną, muszą być świadome realnych efektów ubocznych. Jednak nie jedynym sposobem radzenia sobie z wszelkimi powikłaniami jest natychmiastowa pomoc lekarza specjalisty. Najczęstszym powikłaniem po aborcji medycznej jest silne krwawienie, które zwykle ustaje w ciągu kilku dób. Kobiety, które miały więcej niż jedno cięcie cesarskie, wykazują większe ryzyko perforacji macicy.
Nie ryzykuj, wybierz aborcję w czeskiej klinice.
Utrzymująca się ciąża – wybierając tabletki wczesnoporonne jest duże prawdopodobieństwo, że płodu w pełni nie usuniemy. Może wystąpić sytuacja, że tylko znacząco uszkodzimy płód, jednak będzie ciągle się rozwijał. W podanej sytuacji możemy wykonać aborcję chirurgiczną lub donosić rozwijający się płód. Musimy się liczyć wtedy z tym, że noworodek będzie miał nieodwracalne wady.
Niecałkowita aborcja – w przypadku niepełnej aborcji stosuje się metodę próżniową lub zażywa następną dawkę leków poronnych.
Krwotok – bardzo często pojawia się krwotok narządów wewnętrznych np. macicy.
Infekcja – gdy pacjentka ma infekcję, musimy ją leczyć antybiotykami.
Niestety, kobiety, które przeszły poronienie i potrzebowały pomocy medycznej, skarżą się na leczenie przez medyków i pielęgniarki. Nasz personel nierzadko powołuje się na “klauzulę sumienia” albo niechętnie udzielają pomocy.
Duża część kobiet, które poddały się usuwaniu ciąży, doświadcza bolesnego powrotu do zdrowia. Ze względu na fizyczny proces aborcji, ale również z powodu emocjonalnego żniwa, jaki ponosi kobieta. W kilkunastu przypadkach kobiety czują się winne i upokorzone z powodu aborcji, co może prowadzić do izolacji. Ważne jest, aby kobiety zrozumiały, że nie są w tym procesie same i że po zabiegu aborcji są dostępne dla nich środki, jeśli potrzebują pomocy.
Ostatnia aktualizacja