Co miesiąc większość kobiet zmaga się z okresem. Normalny cykl trwa 28-32 dni, jednak czasami może się wydłużyć. Najczęściej występującym problemem kobiet są nieregularne miesiączki, ale należy mieć na uwadze to, że odstępstwo od nomy zdarza się dosyć często. Jedną z ważniejszych kwestii, po której mogą pojawić się większe problemy, jest zabieg aborcji. Nie mam miesiączki po zabiegu, co mam robić? Okres po aborcji chirurgicznej – kiedy może się pojawić? Sprawdź odpowiedź na te i inne pytania!
Spis treści
Zabieg aborcji to niezwykle wrażliwy temat, wokół którego rodzi się wiele kontrowersji. Skupimy się na tych legalnych i bezpiecznych aborcjach. Przepisy dotyczące aborcji różnią się w zależności od kraju. W niektórych państwach aborcja jest niezgodna z prawem, podczas gdy w innych jest dozwolona w wyznaczonych przypadkach. Są też państwa, w których aborcja nie jest legalna, chyba że zagrażałaby życiu matki. Różne kraje mają różne podejście do aborcji, a część z nich zezwala na aborcję bez podawania powodu. Każda kobieta powinna mieć prawo decydowania o sobie – jest wiele osób, które tak uważają i czują. Jedyną przeszkodą jest to, że niektóre państwa ograniczają podjęcie decyzji o niechcianych ciążach, więc kobiety są zmuszane do „zejścia do podziemia” lub też szukania pomocy za granicą. Aborcje mechaniczne wykonywane w nieodpowiednich warunkach lub poza systemem opieki zdrowotnej często prowadzą do dotkliwych powikłań zdrowotnych, w tym utraty miesiączki. Jeśli jesteś kobietą, która rozważa aborcję, nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka i stresu. W Czechach i na Słowacji prawo dotyczące aborcji jest zdecydowanie mniej restrykcyjne. Państwa te mają rozwinięte kliniki aborcyjne, w których doświadczeni lekarze i personel dysponują sprzętem oraz wiedzą, aby móc zapewnić wysokiej jakości opiekę medyczną. Zabiegi aborcyjne są bezpieczne dla Twojego zdrowia, jak i skuteczne, dodatkowo nie niosą za sobą żadnych odpowiedzialności prawnych po powrocie do kraju – aborcja w Czechach jest legalna. Po aborcji chirurgicznej miesiączka może się opóźnić.
W niezwykle rzadkich sytuacjach ciąża może nie zostać przerwana nawet po “udanej” próbie aborcji farmakologicznej. Bardzo często dzieje się tak, gdy ciąża została przerwana za wcześnie (przed 4 tygodniem) – metodą farmakologiczną. Aby przekonać się, że ciąża została usunięta prawidłowo, warto umówić się na wizytę u lekarza. W przypadku, gdy jest to przyczyną spóźnionych miesiączek lub gdy nie minęło 12 tygodni, rozwinięte kliniki ginekologiczne w Czechach mogą zaoferować profesjonalny i bezpieczny zabieg usunięcia ciąży. Na pewno nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka – wybierz bezpieczny zabieg aborcji próżniowej w nowoczesnej klinice.
Po usunięciu ciąży znaczna część kobiet wymaga około 4 lub 6 tygodni, by powrócić do stanu sprzed zabiegu aborcji próżniowej. Poziom hormonów spada z każdym dniem, a organizm wraca do swojej normalnej równowagi. Warto pamiętać, że nie jesteśmy w stanie określić, kiedy wróci owulacja i nie powinno się odkładać środków antykoncepcji. Okres po zabiegu może być na początku trochę nieregularny, natomiast zajście w kolejną ciążę jest możliwe bardzo szybko.
Jak już wspomnieliśmy, po zabiegu aborcji organizm powróci do stanu sprzed zabiegu, jednak wymaga to czasu. Może to nastąpić szybko, a czasem wolniej. Należy pamiętać, że jeśli nie ma skutecznej antykoncepcji, a kobieta uprawiała aktywny seks, to nie można wykluczyć ponownego zajścia w ciążę. Zaleca się więc dopasowanie odpowiedniego środka antykoncepcyjnego. Jeżeli planujesz wrócić do współżycia seksualnego zaraz po wykonaniu zabiegu – sprawdzonym sposobem antykoncepcji jest na przykład spiralka. W czeskich i słowackich klinikach ginekologicznych jest to standard – można nawet zdecydować się na zabieg łączony – bezpieczny zabieg usunięcia ciąży+założenie spirali antykoncepcyjnej.
Podsumowując – opóźnienie miesiączki po aborcji próżniowej i farmakologicznej może wynikać z różnych przyczyn. Kobieta nie powinna się stresować, jednak jeśli taki stan się utrzymuje, to powinna zwrócić się do ginekologa lub skontaktować z kliniką aborcyjną, która wykonała zabieg.
Ostatnia aktualizacja