Antykoncepcja awaryjna to delikatny temat, wciąż uznawany za tabu. Wokół niego narosło wiele mitów, które powtarzane w kółko zapadają coraz głębiej w umysłach ludzi. Planując zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, przeczytaj dokładnie poniższe informacje. Antykoncepcja awaryjna jest również znana jako „pigułka dzień po” i jest główną opcją zapobiegania ciąży, jeśli zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Chcesz sięgnąć po antykoncepcję awaryjną? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące tego sposobu zapobiegania niechcianej ciąży.
Spis treści
Antykoncepcja awaryjna zapobiega zajściu w ciążę po napaści seksualnej, niepowodzeniu antykoncepcji lub stosunku bez zabezpieczenia. Ponieważ ma silne działanie, należy stosować je z rozwagą.
Obecnie tego typu antykoncepcja jest dostępna w aptekach, które biorą udział w pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego (rozporządzenie Ministra Zdrowia) i podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki której pigułki są dostępne na podstawie recepty farmaceutycznej już od 15 roku życia.
Antykoncepcja awaryjna służy do zapobiegania ciąży, w sytuacji gdy inne sposoby zawiodły lub nie były stosowane we właściwy sposób, np. zapomniano zażyć tabletki antykoncepcyjne lub nastąpiło pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku. Może być stosowany też przez osobę, która została zmuszona do seksu lub zgwałcona. Antykoncepcja awaryjna wymiennie jest nazywana „pigułką dzień po”, ponieważ należy ją zażyć tak szybko, jak to możliwe.
Lek jest skuteczny, jeśli zostanie przyjęty w ciągu 72 h lub 120 h – w zależności od rodzaju leku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa tabletka „dzień po”.
Jak działa antykoncepcja awaryjna i jakie leki są dostępne? Sprawdź te najbardziej znane.
EllaOne to lek, który ma za zadanie zapobiegania niechcianym ciążom. Octan uliprystalu hamuje llub opóźnia owulację i był długo stosowany w leczeniu, a teraz znalazł zastosowanie w EllaOne. Pigułka wykazuje skuteczność przez 120 godzin po stosunku. Im szybciej ją zażyjesz, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz ciąży.
Escapelle, czyli tabletka składająca się z lewonorgestrelu. Przyjmujemy ją doustnie – powoduje uwalnianie dużej ilości lewonorgestrelu do krwiobiegu. Lewonorgestrel ma za zadanie zagęszczenie śluzu szyjkowego, utrudniając plemnikom wniknięcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Tabletkę Escapelle należy przyjąć do 72 godzin po stosunku.
W sytuacji, w której pacjentka zwymiotowałaby tabletkę po 3 godzinach od przyjęcia trzeba przyjąć drugą dawkę.
Pigułka „dzień po” nie jest rodzajem usuwania ciąży, tylko formą antykoncepcji, która utrudnia zajście w ciążę w przypadku niezabezpieczonego stosunku. Działa na zasadzie zapobiegania implantacji lub zapłodnienia. Kobieta nie może zajść w ciążę, gdy po stosunku w odpowiednim czasie zabrała tabletkę dzień po.
WAŻNE – jeśli kobieta zaszła już w ciąże, a potem zastosowała pigułkę “dzień po” to sama tabletka nie usunie ciąży.
Udowodniono, że antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna dla dziewczyn w każdym wieku, w tym nastolatek. Efekty uboczne są zwykle łagodne i nie wymagają pomocy medycznej. Do częstych skutków ubocznych takiej antykoncepcji należą nudności, bóle głowy, zawroty głowy, zmiany nastroju.
Pamiętaj jednak, że tego typu antykoncepcja nie powoduje przesunięcia krwawienia miesiączkowego. Antykoncepcja awaryjna nie ma trwałych efektów ubocznych i nie wpływa na przyszłą płodność, więc może być używana w celu ochrony przed ciążą w nagłych przypadkach. Tabletka „dzień po” jest dostępna w Polsce tylko na receptę, podobnie jak w wielu państwach. Receptę może wystawić każdy lekarz (nie tylko ginekolog).
Jeśli dowiedziałaś się o ciąży zbyt późno i nie jesteś gotowa na zostanie mamą, bądź płód ma stwierdzone poważne wady płodu – sprawdź aborcję w Czechach.
Ostatnia aktualizacja